«Պատրաստ եմ աջակցել իմ փորձով». Արթուր Բաղդասարյան
![]() 163 Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 15:15 ՕԵԿ նախագահ Արթուր Բաղդասարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Սիրելի՛ հայրենակիցներ, ցավով և խորացող մտահոգությամբ պետք է փաստենք, որ Հայաստանն օրըստօրե մխրճվում է տոտալ մանիպուլյացիաների և անպատասխանատու պոռոտախոսության, ստի և կեղծիքի խորացող և լճացման վտանգներ պարունակող քաոսի մեջ։ Պոռոտախոս ու անբարտավան, ինքնահավան և ստախոս, անկարող և անպիտան գործելաոճի հետևանքով մեր հայրենիքը հայտնվել է կատարյալ անկարողության և անտերության փոսի մեջ, ինչը նսեմացնում է մեր առաքինի և հերոսական ժողովրդի արժանապատվությունը։ Հասարակությունը ֆեյքախեղդ անելու, բարոյական բոլոր արժեքները նսեմացնելու, թույնը և ատելությունը, սուտը և կեղծիքը գեներացնելու, մարդկանց նկատմանբ հոգեկան բռնություն կիրառելու, ազգը սևերի և սպիտակի բաժանելու, ոչ յուրայիններին ֆեյքաբանակներով խեղդելու, ներհասարակական պառակտումն օրըստօրե խորացնելու արդյունքում երկիրը հայտնվել է ինստիտուցիոնայ ճգնաժամի մեջ։ Այն որ դեմարկացիան և դելիմիտացիան անհրաժեշտ է ցանկացած պետության համար, ներառյալ Հայաստանի, դա փաստ է, առավել ևս, որ հայ-ադրբեջանական սահմանին, որտեղ հասկանալի պատճառներով երբևիցե սահմանային ճշգրտման աշխատանքներ չեն արվել։ Նույնքան հիմնավոր փաստ է սակայն նաև այն, որ այդ գործընթացի ցանկացած մեկնարկ, ցանկացած պայմանավորվածություն, առավել ևս ելնելով ստեղծված բարդագույն իրավիճակից և մեր ժողովրդի անվտանգությանը սպառնացող ահագնացող մարտահրավերներից, պետք է կատարվի այդ նպատակով ընդունված իրավական ակտերի հիման վրա, թափանցիկ և |