«Հայաստանը պետք է ճանաչի Ղարաբաղը՝ որպես Ադրբեջանի մաս». Ալիև
![]() 374 Հինգշաբթի, 20 մայիսի, 2021 թ., 20:35 Բաքուն պատրաստ է առևտրային հարաբերություններ իրականացնել Երևանի հետ մեկ պայմանով՝ Ադրբեջանը և Հայաստանը պետք է ճանաչեն միմյանց սահմանները, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը: «Մենք պատրաստ ենք Հարավային Կովկասի երկրների միջև ազատ առևտրին, այդ թվում նաև՝ Հայաստանի հետ: Բայց դա պահանջում է Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանների փոխադարձ ճանաչում: Մեր կողմից մենք պատրաստ ենք ճանաչել Հայաստանի սահմանները: Բայց Հայաստանը նույնպես պետք է ճանաչի Ադրբեջանի սահմանները, այդ թվում նաև՝ Ղարաբաղը՝ որպես Ադրբեջանի մաս: Այնպես որ, մենք հայկական կողմից սպասում ենք գործողությունների: 30 հազար հայ է ապրում Արցախի այն տարածքներում, որոնք ներկայում գտնվում են ռուս խաղաղապահների վերահսկողության տակ: Մենք նրանց համարում ենք Ադրբեջանի քաղաքացիներ, որոնց գլուխները լվացել են հայկական քարոզչությամբ», - ասել է նա: |