«Ռուսական զորք հրավիրող մեր քաղաքական գործիչները թագադրվելու են շիկացած երկաթով». Սևան Ղազարյան
Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 00:10
Օգտատեր Սևան Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Այս նկարում արտացոլված է հայոց պատմության, թերևս, ամենահզոր ուղերձը։ Բնօրինակը, կարծեմ, գտնվում է Վենետիկի Մխիթարյան միաբանությունում։ Հեղինակը 19-րդ դարի մի իտալացի նկարիչ է՝ Ջուլիանո Զասսո անունով։
Պատկերում Սմբատ Բագրատունին թագադրում է Մերուժան Արծրունուն։
Մերուժանը պարսկական կողմնորոշում ունեցող ազդեցիկ նախարար էր, որին պարսիկները հայոց թագն էին խոստացել։ Արծրունիները 4-րդ դարում վարում էին պարսկամետ քաղաքկանություն և ձգտում էին պարսիկների օգնությամբ վերականգնել նախաքրիստոնեական կրոնը՝ զրադաշտականության ձևով։
Մերուժանը գործակցում էր պարսից Շապուհ 2-րդ արքայի հետ ու գլխավորում էր պարսկական կողմնորոշում ունեցող նախարարների խմբավորում։ Պարսկական զորքերը, Մերուժան Արծրունու գլխավորությամբ, ներխուժեցին, բայց Ձիրավում պարսիկների պարտությունից հետո Մերուժան Արծրունին ընկավ Սմբատ Բագրատունու ձեռքը ու յուրօրինակ դաժանությամբ մահապատժի ենթարկվեց։ Սմբատը խորովածի երկաթե շամփուրը տաքացնելով մինչև շիկանալը, երկու պտույտ ոլորելով՝ որպես թագ դրեց Մերուժանի գլխին պարսից թագավորի խոստացած հայոց թագի փոխարեն։
«Քեզ թագադրում ենք հայոց թագավոր, որովհետև դու երազում էիր հայոց թագավոր դառնալ» -ասել է Սմբատը՝ ըստ ավանդության։
Ռուսաց թագավորից հայոց թագը խնդրող ու ռուսական զորք հրավիրող մեր քաղաքական գործիչները ուղղակի թող միշտ հիշեն, որ օրերից մի օր ընկնելու են «Սմբատ Բագրատունու» ձեռքը ու թագադրվելու են շիկացած երկաթով»»: