««Միջանցքային» տրամաբանությամբ հարցեր ՀՀ-ը չի քննարկել և չի քննարկելու». Մհեր Գրիգորյանը՝ ԻԻՀ նախարարին
![]() 309 Երկուշաբթի, 24 մայիսի, 2021 թ., 21:45 Փոխվարչապետի պաշտոնակատար Մհեր Գրիգորյանն ընդունել է Իրանի ճանապարհաշինության և քաղաքաշինության նախարար Մոհամմադ Էսլամիի գլխավորած պատվիրակությանը: Հանդիպմանը ներկա էր նաև Հայաստանում Իրանի դեսպան Աբբաս Բադախշան Զոհուրին: Այս մասին հայտնում են Կառավարությունից: Փոխվարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է բարեկամ Իրանի հետ հարաբերությունների զարգացումը՝ մասնավորապես անդրադառնալով ենթակառուցվածքների ոլորտում հնարավոր համագործակցության ընդլայնմանը: ԻԻՀ նախարարը ներկայացրել է փոխվարչապետի պաշտոնակատարին Հայաստան այցի ընթացքում տեղի ունեցած հանդիպումների արդյունքները և նշել, որ Իրանը մշտապես պատրաստ է աջակից լինել Հայաստանին: Զրուցակիցները քննարկել են առևտրաշրջանառության ընդլայնման համար առկա նախադրյալները, այդ թվում՝ խոսել ԵԱՏՄ-ի շրջանակներում համագործակցության համար առկա մեծ ներուժի մասին: |