«Մեզնից ուզում են խլել մեր ինքնիշխանությունը․ զիջման մասին խոսք չի կարող լինել»․ Նիկոլ Փաշինյան
![]() 306 Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 14:50 Ինչպես արդեն հայտնել ենք, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Գեղարքունիքի մարզի Կութ համայնք։ «Մեզնից ուզում են խլել մեր ինքնիշխանությունը, մեր պետությունը, մեր հայրենիքը»,- բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Փաշինյանը։ «Հետ գնանք մինչև 2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ը․ ինչո՞ւ Ղարաբաղի հարցը չի կարգավորվել, որովհետև ցանկացած կոմպրոմիսի, որ համաձայնվել է գնալ Հայաստանը, էդ պահից Ադրբեջանն էլ չի համաձայնվել։ Ասվել է՝ լավ, հանուն խաղաղության, եկեք ինչ-որ զիջում անենք, սակայն հաջորդ պահին Ադրբեջանը անընդունելի է համարել՝ փորձելով ավելի մեծ զիջումներ կորզել»։ Փաշինյանը հայտարարեց, որ Ադրբեջանը խախտել է ՀՀ սահմանը, և զիջման մասին խոսք լինել չի կարող։ «Եթե մենք զիջենք մեր սահմանը, իրենց դա ավելի է ոգևորելու․․․ Միջազգային իրավունքի համաձայն՝ սա մեր սուվերեն տարածքն է, և Ադրբեջանի ԶՈՒ-ն միանշանակ այստեղից դուրս պետք է գա»,- հայտարարեց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը։ |