«Տեսախցիկը ֆիքսել է՝ ինչպես է վարչապետն արգելում ադրբեջանցիներին գերի վերցնել». Հոխիկյան
Հինգշաբթի, 27 մայիսի, 2021 թ., 19:05
Միջէթնիկ հակամարտությունների փորձագետ Նաիրի Հոխիկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Տեսախցիկը ֆիքսել է, թե ինչպես է վարչապետն արգելում ադրբեջանցիներին գերի վերցնել․
Մայիսի 27-ին Գեղարքունիքի մարզի Կութ գյուղ այցի ժամանակ Նիկոլ Փաշինյանին շփման գծի վիճակի մասին զեկուցել է 2-րդ բանակային կորպուսի հրամանատար գեներալ-մայոր Արայիկ Հարությունյանը։ Եթե ուշադիր դիտեք ուղիղ եթերում հրապարակված տեսանյութը, գեներալը վարչապետից խնդրում է թույլտվություն՝ թշնամու շրջափակված ջոկատներին գերի վերցնել և այդկերպ ստիպել, որ վերադարձնեն մեր զինվորներին։
Վարչապետն անմիջապես մեջքով կանգնում է դեպի տեսախցիկն ու ասում՝ հանկարծ էդպիսի բան չանեք։ Իսկ այդ ընթացքում վարչապետին ու գեներալին շրջափակում է թիկնազորը։
Առանձին՝ խորհրդակցության ժամանակ թշնամու զինվորներին գերի վերցնելու դեմ հանդես եկած Նիկոլ Փաշինյանի ու նրա չինովնիկների պատճառաբանություններն ապշեցրել են ինչպես զինվորականներին, այնպես էլ տեղացի մի շարք պաշտոնյաների։ Ասում են՝ թշնամին մոջահեդ է և գերադասում է սպանվել, բայց գերի չընկնել։ Եվ սա քաղաքական ղեկավարության թուլամորթության արդարացումն է»։