«Քեզ դատելու են՝ Զորիկի հետ միասին». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 363 Ուրբաթ, 28 մայիսի, 2021 թ., 15:05 Քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ռուսական քաղաքական մշակույթի մաս է՝ խառնված արևելյան ծածկադմփոցամոլության և վախկոտ լռության հետ, երբ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյան հրաժարական է տալիս՝ առանց բացատրություն տալու, առանց ելույթ ունենալու, առանց հայտարարություն հրապարակելու: ԱԳ նախարար Արա Այվազյանը, կապված դավաճանության երկրորդ փուլի հետ, հրաժարական է տալիս: Ու ոչ մի խոսք չի ասում, թե ինչու, ինչն է իր բողոքը, ինչի հետ համաձայն չէ: Եվ ի՞նչ է իմացել հիմա, երբ չգիտեր նոյեմբերի 10-ին, երբ դավաճանի ձեռքից ընդունում էր դավաճանության ենթադրոշը՝ ծառայելու նրան և նրա դավաճանական օրակարգին: Նեխած ատամնաշարով աշխարհին որպես նեխած հանրապետության դեմք ներկայացող արտաքին գործերի նախարարը, որ զորիկից հետո ստանձնեց կոլաբորացիոնիստի աթոռը՝ հիմա էլ լռելյայն ու անհաշվետու է հեռանում: Արայի՛կ, կապ չունի, որ դու հայ ժողովրդին իրավաբանորեն թաղող փաստաթղթի ակնկալվող ստորագրման նախօրեին լքում ես պաշտոնդ: Քեզ դատելու են: Զորիկի հետ միասին: Այդ օրն անպայման գալու է»: |