«Կարո՞ղ է մի օր էլ պարզվի, որ հարյուրավոր հայրերի ու մայրերի ադրբեջանցի զինվորների մարմնի մասեր եք տվել»․ Գեղամ Նազարյան
![]() 261 Հինգշաբթի, 03 հունիսի, 2021 թ., 23:50 «Ճշմարտություն սերունդների համար» նախաձեռնության ղեկավար, զոհվածի հայր Գեղամ Նազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Առողջապահության նախարարի պաշտոնակատարն ասում է՝ այդ պարկերում կարող են լինել ադրբեջանցի զինվորների մարմնի մասեր։ Լավ, հո՞ անասուն չեք։ Իսկ կարո՞ղ է մի օր էլ պարզվի, որ հարյուրավոր հայրերի ու մայրերի ադրբեջանցի զինվորների մարմնի մասեր եք տվել, և որից հետո ծնողները դրանք հուղարկավորել են, եկեղեցական ծեսեր արել և ամեն օր շիրիմների մոտ խունկ ծխելով արտասվել։ Եվ եթե նույնիսկ, իրոք, ադրբեջանցի տասնութամյա տղաների մարմիններ են, մարմնի մասեր, միևնույնն է, չէր կարելի այդպես վարվել։ Այդ ես եմ ձեզ ասում։ Հայաստանում, իրականում, կա մեկ լեշ, որը արժանի է նման վերաբերմունքի՝ գերագույն գլխավոր դիակը։ Նա հիմա քաղաքական դիակի ժամանակավոր պաշտոնակատար է և այդ մասին քաջ գիտակցում է։ 1. Ո՞ւմ հետ, որտե՞ղ և ի՞նչ էիր պայմանավորվել |