«Էս թյուրիմացության երեսը պադոշ է». Մարգարիտ Եսայան
![]() 357 Շաբաթ, 05 հունիսի, 2021 թ., 23:10 ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանի ֆեյսբուքյան գրառումը. «Էս թյուրիմացության երեսը պադոշ է, լեզվի տակ էլ ոսկոր չկա, ինչ իրեն հարմար է, դուրս է տալիս․․.: Առանց ամաչելու Վազգեն Սարգսյանի խոսքն է մեջբերում, Մեղրու մասին, էն, որ զգուշացնում էր, թե «մի օր Մեղրին պայթելու է Երևանի կենտրոնում»: Մեջբերում է, կմկմալով կարդալով, և աչքն էլ չի թարթում․․.: Իր եղբայր իլհամը հաստատուն ասում է Զանգեզուրի միջանցքը բացելու է, դու դրան չես պատասխանում, բերանդ ջուր ես առնում, ու հիմա եկել Վազգեն ես ցիտո՞ւմ․․․: Թե՞ էնքան անգրագետ ես, որ չես պատկերացնում Մեղրին որտեղ է, Սյունիքը կամ, իլհամիդ ասած Զանգեզուրը որտեղ է ․․․Ստերի տոպրակը բացել, էլի էժանագին չարչիությամբ ես զբաղված, մեր թողած բանակցային ժառանգությունը չես հավանե՞լ, տեսեք-տեսեք․․․: Բա ոնց բարեկիրթ պատասխան տամ քեզ, ոնց ասեմ, տո՛ դու բանակցությունից ի՞նչ ես հասկանում, քեզ քո «պապաները» բերել-դրել են, որ ասեիր «ինչ պետք է էդ էլ բանակցում եմ», ասե՞լ ես, չէ, կարո՞ղ է դա էլ եմ ես քո «ջեբը գցել», կամ, որ ասում էիր ինչո՞ւ պիտի Սերժի կետից շարունակես, դու քո «սեփական, զրոյական կետից» ես բանակցելու․․.: Էս էլ ես ասել, չէ՞․․. կամ, որ ասում էիր «Արցախը Հայաստան է և վերջ», մարմնիդ ո՞ր մասով էիր մտածում, ա՛յ կապիտուլյանտ․․․: Թե՞, չէիր մտածում, գրել- տվել էին կարդում էիր, ա՛յ անուղեղ։ Հիմա կանգնել ճամարտակում ես, որ ի՞նչ լինի։ Ճիշտ են ասում էլի, երեսդ պադոշ, միտքդ՝ ազգակործան, հայացքդ՝ թրքաբարո, լեզուդ՝ անպարկեշտության չափ սուտ․․․ |