«Բա որ հանկարծ ասեմ՝ զենքի տեսակն ընտրում եմ, կանչում եմ ստեղ ճակատիդ շարում եմ, պիտի ասեք՝ բռնություն ա՞»․ Նիկոլ Փաշինյան
![]() 345 Երեքշաբթի, 08 հունիսի, 2021 թ., 18:45 «Չհասկացա, էս ամիսներով ատելության քարոզ եք տանում, էն օրն աում էիք՝ դավաճան, ասում էիք՝ գնդակահարություն, բա որ Բաղրամյան պողոտայում գնդակահարության տեսարաններ էիք ցուցադրում, բա որ մի հատ մեկը կա, մի հատ վախկոտը, որ ասում ա՝ դուելի կհրավիրեմ։ Բա էդ դուելը ի՞նչ ա, հայ ժողովրդի՞ն ես դուելի հրավիրում, բռնության կո՞չ ա։ Ասում ա՝ զենքի տեսակն էլ ընտրի․ բա որ ես ասեմ, հանկարծ ասեմ՝ ընդունում եմ, զենքի տեսակն էլ ընտրում եմ, կանչում եմ ստեղ ճակատիդ շարում եմ, պիտի ասեք՝ բռնությո՞ւն ա, մարդասպաննե՛ր, ա՛յ մարդասպաններ»,- ապարանցիների հետ հանդիպման ընթացքում ասաց ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով ՀՀ երկորրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի՝ իրեն դուելի հրավիրելու հայտարարությանը։ |