Սամվել Ալեքսանյանի թիմն անորոշության մեջ է․ «Հրապարակ»
![]() 359 Չորեքշաբթի, 09 հունիսի, 2021 թ., 09:20 «Հրապարակ»-ը գրում է․ «Նիկոլ Փաշինյանի սրտի օլիգարխ, 2018-ից հետո առաջինը դավանափոխ եղած գործարար Սամվել Ալեքսանյանի թիմն անորոշության մեջ է։ Նրանք չգիտեն, թե ում համար պետք է աշխատեն, որ ուժի համար «տոկոսներ խփեն»։ Մինչ այս պահը նրանց հրահանգ չի իջեցվել, ինչպես 2018-ի խորհրդարանական ընտրություններին էր, երբ հավաքում էր տղերքին, ժողով անում ու ցուցումներ տալիս, թե ով ինչ պետք է անի։ Եվ ներքին օղակների աշխատողները նաև այդ փուլում փող աշխատելու հնարավորություն էին ստանում։ Թիմակիցները չեն բացառում, որ Ալեքսանյանն իրեն բնորոշ հոտառությամբ հասկացել է, որ իշխանական նավը խորտակվում է, «ստրախովկա» է պահում։ Նա էլ, ինչպես շատերը, կասկածներ ունի, որ Փաշինյանի իշխանությունը չի վերարտադրվի, և որոշել է աշխատել խիստ զգուշավոր, բացառապես ամենավստահելիների միջոցով և չվտանգել իր կարողությունը»։ Մանրամասները՝ թերթի համարում։