«Եթե մեղավոր եմ, գնդակահարեք ինձ, գնդակահարության պատի տակ խոնարհ կկանգնեմ». Նիկոլ Փաշինյան
![]() 343 Հինգշաբթի, 10 հունիսի, 2021 թ., 20:15 «Եթե մեղավոր եմ, ժողովուրդ ջան, դատեք ինձ, գնդակահարեք ինձ, ես այս գնդակահարության պատի տակ խոնարհ կկանգնեմ, բայց ես համարում եմ, որ արել եմ ամեն հնարավորը, և շատ-շատերը Հայաստանի ներսից իրենցից կախվածն արել են, որ Հայաստանը և հայկական կողմը չկարողանա այս պատերազմը հաղթել»,- Լոռու մարզում նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ ասել է ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը։ «Զանգում էին գեներալներին, ասում էին՝ մի ենթարկվեք դրանց, հետ եկեք Երևան, Երևանում կռիվ արեք: էն ժամանակ, երբ Արցախի նախագահն ասում էր՝ ժողովուրդ ջան, մոտեցել են Շուշիին, եկեք Շուշին պաշտպանեք, այդ ժամանակ արձագանքող չեղավ, հետո պարզվեց, որ դրանից ընդամենը 1,5 օր հետո կառավարության մոտակայքում հազարավոր հրոսակներ են ծվարել, որ պատրաստ սպասում են, որ կառավարական շենքը գրոհեն: Բա գրոհող էիք, գնայիք Շուշին պաշտպանեիք, ա՛յ գրոհողներ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը: |