«Բոլորը վախեցնում են, թե պատերազմ կսկսվի. թո՛ղ սկսվի, կտեսնենք». Յուրի Խաչատուրով
![]() 284 Կիրակի, 13 հունիսի, 2021 թ., 12:15 «Ինչու եմ ես հիմա այստեղ կանգնած, որովհետև շատ ծանր վիրավորանքներ են հասցնում մեր բանակին, ասում են՝ բանակին կոտրել են, թալանել են»,- այսօր՝ Նոյեմբերյան քաղաքում «Հայաստան» դաշինքի քարոզարշավի ժամանակ ասաց ՀՀ ԶՈՒ ԳՇ նախկին պետ Յուրի Խաչատուրովը: Նա դրվագներ պատմեց Արցախյան առաջին պատերազմից՝ նշելով, որ թեպետ սակավաթիվ են եղել և զրահատեխնիկայի պակաս են ունեցել, բայց հաղթել են թշնամուն: «Հիմա, չգիտես ինչու, բոլորը վախեցնում են, թե պատերազմ կսկսվի, պատերազմ կսկսվի. դե թո՛ղ սկսվի: Նախ այն չի սկսվի, երկրորդ, եթե անգամ սկսվի էլ, թող սկսվի. կտեսնենք...: Ոչ ոք պատերազմ չի ուզում, ամենից շատ մենք չենք ուզում...: Մենք հիմա բոլորս պետք է տղամարդկություն հավաքենք և ինքներս մեզ ասենք՝ մենք ոչ ոքի առաջ ծնկի չենք գա, ոչ ոքից ներողություն չենք խնդրի: Մենք ամեն օր ավելի ուժեղ ենք լինելու, և պատվով ենք ապրելու այս աշխարհում»,- ասաց Խաչատուրովը: |