«Չինաստանի նախագահին էլ քցին». Հրանտ Բագրատյան
![]() 351 Երկուշաբթի, 14 հունիսի, 2021 թ., 23:55 «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Ալեքսանդր Խաչատուրյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ընթացող հանրային քննարկման ժամանակ մի դրվագ ներկայացրեց, որը, ըստ նրա, ցույց է տալիս ներկա իշխանությունների վարքագիծը: «ՀՀ-ում վստահության ճգնաժամի մասին չեմ էլ խոսում: Դա ամենաֆունդամենտալ ճգնաժամն է, որը մենք ունենք: Ես՝ որպես մասնավոր ոլորտի իրավախորհրդատու, գիտեմ՝ դա ինչ ա, երբ դու հարաբերակցվում ես կառավարությունների հետ: Ես, երկու անգամ դեպք ա եղել, գնացել եմ փոխնախարարի հետ բան եմ պայմանավորվել՝ ներդրողի հետ կապված, էդ փոխնարարն ինձ զանգել, ասել ա՝ ես վաղը գործի չեմ»,- պատմեց Խաչատուրյանը: Նրա խոսքին լրացրեց «Ազատություն» կուսակցության ղեկավար, ՀՀ նախկին վարչապետ Հրանտ Բագրատյանը. «Ա՛յ ցավդ տանեմ, Չինաստանի նախագահին՝ Սի Ցզինփին էլ քցին. պայմանավորվան, չարեցին»: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |