Տիգրան Ուրիխանյանը բանավեճի սկզբին լքեց Հանրայինի տաղավարը
![]() 215 Չորեքշաբթի, 16 հունիսի, 2021 թ., 22:30 «Մեր տունը Հայաստանն է» կուսակցության վարչապետի թեկնածու Տիգրան Ուրիխանյանն այսօր Հանրային հեռուստաընկերության եթերում ընթացող բանավեճի սկզբին իր բացման խոսքից անմիջապես հետո լքեց հեռուստաընկերության տաղավարը: «10-րդ տարին է, ինչ ես դեռ աշխատում եմ ՀՀ խորհրդարանում: 10 տարվա իմ ընդդիմադիր գործունեության ընթացքում իմ հանդիպած բոլոր իշխանությունների օրոք ես մի հարց եմ տվել՝ ինչո՞ւ է ժողովուրդս վատ ապրում...: Ինձ հետաքրքրող հարցերը վերաբերում են բոլոր նախկիններին և այս իշխանությանը: Ինչո՞ւ այս բանավեճն ընտրվեց ու կազմակերպվեց այնպես, որ ես չկարողանամ նախկիններին ու ներկաներին տալ էդ նույն հարցերը: Ես այսօր այստեղ եմ, որ հարգանքս դրսևորեմ ձեր և հեռուստադիտողի հանդեպ, այլ ոչ թե ՝ արհամարհանք: Եկել եմ, որ հայտնեմ՝ այս ձևաչափը կայանալ չի կարող և լքեմ ձեզ: Շնորհակալ եմ ուշադրության համար»,- ավարտելով խոսքը՝ Ուրիխանյանը լքեց Հանրայինի տաղավարը: |