«Առաջիկայում մենք կունենանք տարածաշրջանային մթնոլորտի էական փոփոխություն». Նիկոլ Փաշինյան
Հինգշաբթի, 17 հունիսի, 2021 թ., 21:30
«Այսօր տարածաշրջանի զարգացման հեռանկարին խանգարում են Ադրբեջանի կողմից հնչող ագրեսիվ հայտարարությունները, նրա ապակառուցողական դիրքորոշումը, մասնավորապես այն փաստը, որ Ադրբեջանը շարունակական նկրտումներ է ցուցաբերում ՀՀ տարածքային ամբողջականության նկատմամբ և չի կատարում միջազգայնորեն ստանձնած իր պարտավորությունները, մասնավորապես՝ գերիների վերադարձի հարցով: Այնուամենայնիվ, մեր 15 գերիների վերադարձը մի քանի օր առաջ հույս է ներշնչում, որ առաջիկայում մենք կունենանք տարածաշրջանային մթնոլորտի էական փոփոխություն: Կասկած չկա, որ մեր բոլոր գերեվարված եղբայրները շատ շուտով վերադառնալու են հայրենիք: Բայց կարևոր է, որ հումանիտար հարցերում իրադարձությունները տեղի ունենան օր առաջ, առանց հակամարդկային սակարկությունների: Հայաստանը հայտարարում է իր պատրաստակամությունը նման քայլերով առաջ գնալու»,- հանրահավաքի ժամանակ իր ելույթում հայտարարեց ՔՊ վարչապետի թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանը:
Հիշեցնենք, որ օրեր առաջ Ակնայի ականապատման քարտեզների դիմաց Ադրբեջանը ազատ էր արձակել 15 հայ գերի: