«Քաղաքապետարանը՝ ոստիկանության օգնությամբ ջարդ ու փշուր է անում մարդկանց սեփականությունը». Րաֆֆի Ասլանյան
![]() 206 Երեքշաբթի, 22 հունիսի, 2021 թ., 23:00 Փաստաբան Րաֆֆի Ասլանյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Աջափնյակ վարչական շրջանում այս պահին քաղաքապետարանը՝ ոստիկանության օգնությամբ, օրենքով սահմանված ընթացակարգի անտեսմամբ ու խախտմամբ, լկտի կերպով ջարդ ու փշուր է անում մարդկանց սեփականությունը՝ դրանք որակելով որպես ապօրինի կառույց, մինչդեռ զգալի մասը գտնվում է դատական գործընթացների մեջ։ Այսպիսի վերաբերմունքն օրեր առաջ նույն վարչական շրջանում ինչ-որ խմբերի հետ հակադրման հետևանք է, մինչդեռ այս մարդիկ դեռևս չեն հասկանում, որ ապրում ենք 21-րդ դարում, որտեղ այլևս չի գործում միջնադարին բնորոշ կոլեկտիվ պատասխանատվության սկզբունքը։ Հայեր ջան, դեռ դուք շատ կզղջաք ոմանց «պողպատե» մանդատ տալով։ Ընդ որում, մի բան է ինձ ուրախացնում, որ սեփականատերերի մեծ մասը ակտիվ նիկոլականներ էին, ովքեր հուսով եմ, որ այսքանից հետո գոնե կհասկանան իրենց սխալը»: |