«Նիկոլ Փաշինյանը Սերժ Սարգսյանի օրն է ընկել»․ Նարինե Մկրտչյան
![]() 178 Չորեքշաբթի, 23 հունիսի, 2021 թ., 12:10 Մամուլի ազգային ակումբի նախագահ Նարինե Մկրտչյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Նիկոլ Փաշինյանը հայտնվել է Սերժ Սարգսյանի վիճակում կամ, ավելի ճիշտ, Սերժ Սարգսյանի օրն է ընկել: Վերջինս, ամեն կեղծված ընտրությունից հետո, քաղաքական խորհրդատվությունների անվան տակ, հանդիպում էր ընտրություններին մասնակից կուսակցությունների ղեկավար կազմի հետ: Հանդիպում էին, ձեռք սեղմում, լուսանկարվում և տարածում ԶԼՄ-ներով: Կարևոր չէ, թե ինչ էին խոսում, պարզ է՝ ոչ մի էական բան: Այստեղ կարևորը լուսանկարվելն էր և իր լեգիտիմության շուրջ պատում ստեղծելը: Ոչ մի քաղաքական խորհրդատվություն չկար: Ի վերջո, ի՞նչ քաղաքական խորհրդատվություն կարող էր իրականացնել Սերժ Սարգսյանը, եթե անգամ նրա սեփական քաղաքական թիմը տեղյակ չէր նրա հաջորդ քայլերի մասին, ուր մնաց նա տեղեկատվություն հայտներ կուսակցապետերին: |