«Ինչ տրամաբանությամբ կարող են զարգանալ թուրք-ռուսական հարաբերությունները». Հակոբ Բադալյան
Ուրբաթ, 25 հունիսի, 2021 թ., 21:45
Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Թուրքիայի նախագահ Էրդողանն ընդունել է Թաթարստանի նախագահ Միննիխանովին: Ընդ որում, Եվրոհանձնաժողովի նախագահին անգամ աթոռ չտրամադրած Էրդողանը Միննիխանովին ընդունում է գրեթե նախագահական պատվով:
Հիմա հիշենք երկու բան, մեկը մեկուկես տարի, մյուսը մոտ մեկուկես ամիս վաղեմության: 2020 թվականի փետրվարին, երբ Իդլիբում բախվել էին Անկարան ու Մոսկվան, Էրդողանի խորհրդականը հայտարարեց, թե չեն վախենում Ռուսաստանից և 25 միլիոն մահմեդականով կքանդեն ներսից: Ռուսաստանի պատասխանն ընդամենն այն էր, որ մի հոլովակ պատրաստեցին, թե հետո Մոսկվայում Պուտինի հետ հանդիպմանը ինչպես են սպասեցնում Էրդողանին: Էն դեպքում, երբ Էրդողանը որոշ ժանանակ առաջ նույն կերպ Պուտինին էր սպասեցրել, և ընդհանրապես նախամուտքում սպասելը դիվանագիտական անցուդարձում հաճախ պատահող երևույթ է, իհարկե, հաճախ որոշակի ենթատեքստով: Բայց, դա էր ՌԴ պատասխանը, այն դեպքում, երբ Թուրքիայի նախագահի խորհրդականը հայտարարում էր, որ կքանդեն Ռուսաստանը ներսից:
Եվ մյուսը, որ արժե հիշել Անկարայում Թաթարստանի նախագահի ընդունելության կապակցությամբ: Ողբերգությունը Թաթարստանի մայրաքաղաք Կազանում, երբ 19-ամյա Իլնազ Գալյավիևը դպրոցներից մեկը մտնելով սպանեց 9 մարդ:
Հիշենք ու մտածենք, թե ինչ տրամաբանությամբ կարող է զարգանալ թուրք-ռուսական հարաբերությունը»: