«Ի՞նչ է նշանակում խաղաղության պայմանագիր»․ Ոսկան Սարգսյան
![]() 198 Ուրբաթ, 25 հունիսի, 2021 թ., 17:45 Լրագրող Ոսկան Սարգսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ ընտրություններն արդեն ավարտվել են և Ադրբեջանը Հայաստանից դրական պատասխան է սպասում խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար։ Ի՞նչ է նշանակում խաղաղության պայմանագիր․ դա նշանակում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում, ասինքն՝ Արցախը Ադրբեջանի կազմում ընդունում, դեմարկացիա և դելիմիտացիա, այսինքն՝ Հայաստանի սահմանամերձ նոր տարածքների հանձնում Ադրբեջանին։ Տավուշի սահմանամերձ տարածքների՝ Իջևանի, Բերդի, Նոյեմբերյանի սահմանագոտու բնակիչներ, Հայաստանի այլ վայրերում բնակվողներ, երբ զանգվածաբար մեծագույն հրճվանքով քվեարկում էիք պատերազմում խայտառակ պարտված Նիկոլ Փաշինյանի օգտին, հասկանում էի՞ք , թե ինչ է սպասվում Հայաստանին և Արցախին, թե՞ հետո պիտի արդարանաք, որ չեք հասկացել, թե ինչ եք արել»։ |