«Մի լրատվամիջոցիկ իբր գաղտնի լուր է հրապարակել Իշխան Սաղաթելյանի ու Վանեցյանի հանդիպման մասին». Գեղամ Մանուկյան
![]() 100 Երկուշաբթի, 28 հունիսի, 2021 թ., 01:25 ՀՅԴ անդամ Գեղամ Մանուկյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Քիչ առաջ մի լրատվամիջոցիկ իբր գաղտնի լուր է հրապարակել Իշխան Սաղաթելյանի ու Վանեցյանի հանդիպման մասին, անգամ տեղադրել լուսանկար... Մի քանի արձանագրում կարելի է անել։ 1. Հայտնի է գաղտնի լուսանկարողը, որը ցանկության դեպքում կհայտարարի, թե ով է պատվիրատուն (տեսանյութը չեմ հրապարակում, քանի որ ապրել չի ցանկանա)։ Ի դեպ, Իշխանին բավական օգուտ կտան այս իշխանական անորակ հետախույզները, շաբաթներով նրա հյուրանոցում սենյակներ վարձակալելով: 2. Այս իշխանական լրատվամիջոցներն իրենց շեֆերի (նիկոլի ու նրա լակոտների) հետ այդքան ահաբեկված են «Հայաստան» դաշինքից, Դաշնակցությունից, որ շան պես գաղտագողի հետևում են ամեն քայլը: 3. Իշխանը այսօր Վանեցյանին հանդիպելուց առաջ դաշնակցական ընկերների հետ տարբեր ժողովներ է արել, թող դա նկարեին։ Հ. Գ. Ի դեպ, այս նյութի հրապարակումից հետո զանգեցի Իշխան Սաղաթելյանին, խնդրում էի նույն վայրում, հողատուի գինովցած լուսանկարներից տա։ Իշխանը մերժեց։ Անձնական կյանք չի ուզում մտնել։ Հասկանալի է։ Հարգեցի։ Թեև ողջ երկիին է նիկոլն իր անձնական կյանք մտցրել։ Բայց մի օր ամենքը բացելու են բոլոր խաղաքարտերը, ու հրապարակայնացնելու ամեն ինչ, որ ամեն ստահակ իր տեղն իմանա»: |