«Թուրքիան լուրջ նպատակներ ունի». Դավիթ Բաբայան
![]() 230 Երկուշաբթի, 28 հունիսի, 2021 թ., 23:54 «Թուրքիան արդեն հայտ է ներկայացրել, այս տարածաշրջանում է և դժվար թե կամավոր դուրս գա այս տարածաշրջանից»,- «Ֆակտոր»-ի եթերում ասել է Արցախի Հանրապետության ԱԳ նախարար Դավիթ Բաբայանը: Նրա խոսքով՝ թեպետ սա լուրջ մարտահրավեր է մեր անվտանգության համար, նաև լուրջ հնարավորություն է աշխարհաքաղաքական մեր կշիռը բարձրացնելու՝ ճիշտ քաղաքականություն վարելու դեպքում, և այնպես անելու, որ այս բարդ աշխարհաքաղաքական վիճակից նորմալ, կանխատեսելի ապագա ունենանք. «Շուշիի հռչակագիր կոչվածը վկայությունն է այն բանի, որ Թուրքիան չի պատրաստվում հեռանալ տարածաշրջանից։ Սա մարտահրավեր է մեզ և այլ երկրների համար...: Թուրքիան լուրջ նպատակներ ունի և դրանց իրականացման համար անելու է ամեն ինչ այդ ուղղությամբ։ Մենք էլ մեր քայլերը պետք է իրականացնենք, ունենանք գիտելիք, հայրենասիրություն, որ կարողանանք այս ծանր վիճակից դուրս գալ։ Եթե դա չլինի, շատ վատ է լինելու»,- ասել է նա: Մանրամասները՝ տեսանյութում: |