«Տեղյա՞կ եք արդյոք, թե ինչքան մարդ ա պատրաստվում լքել Արցախը»․ Ալեն Ղուլյան
Երեքշաբթի, 29 հունիսի, 2021 թ., 17:36
Ռազմական փորձագետ Ալեն Ղուլյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Անշուշտ, ողջունելի է Արցախի ՄԻՊ-ի Արցախ այցելելու կոչը։ Գեղամ Ստեփանյանը ճիշտ է՝ այդ այցերը գոտեպնդելու և ոգևորելու են Արցախում ապրող հային..․ Բայց դե... Բերեք այդ «գոտեպնդելու և ոգևորելու լիազորությունները» կոպիտ ասած չգցենք Հայաստանում և Սփյուռքում ապրող հայերի ջեբը ու նախքան հայրենասիրական կոչեր անելը՝ Արցախի որոշ պաշտոնյաներին և ամեն ինչից օգտվող արտոնյալների խավին ստիպենք, որ մի քիչ էլ իրենք սիրեն էս երկիրը ու գործեն «հանուն գերակա նպատակի» և «հանուն Արցախը չկորցնելու»․․․
Հետաքրքիր ա՝ մեր ՄԻՊ-ը չի՞ տեսնում Արցախում տիրող սոցիալական անարդարությունները, «свой-чужой»-ի բաժանված հասարակությունը, արտոնյալների հրճվանքը... Տեղյա՞կ եք արդյոք, թե ինչքան մարդ ա պատրաստվում լքել Արցախը՝ բժիշկներ, տարբեր ոլորտի լուրջ մասնագետներ, բանակի ապագա զինվորներ..
Ցավոք, որևէ հայտարարություն չենք տեսնում... Հայաստանի ՄԻՊ-ից շատ բան ունեք սովորելու... Այսպես կոչված իշխանություններն այդ խնդիրները չեն կարողանալու թաքցնեն ոչ փռվող ասֆալտների տակ, ոչ էլ ավարտին մոտեցող դրամական աջակցության ծրագրերով...
Ճիշտ եք անում, կանչեք, թող հայությունը այցելի Արցախ, բայց դե ներսում այնպիսի աշխատանք տարեք, որ Շուշիից այս կողմ մարդ մնա էդ 100 հազար հայերից և գոնե դիմավորող լինի ձեր կոչով Արցախ այցելած մեր հայրենակիցներին․․․»։