«Իմ կարծիքով քաղաքացին մեզ հինգ տարի ժամանակ չի տվել, այլ՝ մեկ կամ երկու տարի»․ Հովիկ Աղազարյան
![]() 183 Չորեքշաբթի, 30 հունիսի, 2021 թ., 17:06 ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր Հովիկ Աղազարյանը համարում է, որ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները լուծեցին երկրում առկա քաղաքական ճգնաժամը։ «Քաղաքացին, սակայն, իմ կարծիքով մեզ մեզ հինգ տարի ժամանակ չի տվել , այլ տվել է ավելի քիչ ժամանակ՝ երևի մեկ կամ երկու տարի, և եթե մենք չարդարացնենք սպասելիքները, ապա անպայման կարող է առաջանալ արտահերթ ընտրություններ անցկացնելու նոր անհրաժեշտություն»,- այս մասին այսօր՝ ճեպազրույցում հայտարարեց պատգամավորը։ Հարցին, թե ինչից եզրակացրեց, որ իրենց հենց երկու տարի ժամկետ է տրվել, Աղազարյանը պատասխանեց․ «Դե, որովհետև նախ Սահմանարդությամբ մի տարի չի կարող ընտրութուն լինել, և ևս մեկ տարի էլ, որ մենք երկու տարվա ընթացքում մեր նախընտրական խոստումների մի մասը կատարենք , մի մասը դնենք կատարման ընթացքի վրա, որ նկատելի լինի»։ Աղազարյանը միաժամանակ վստահություն հայտնեց, որ իշ խող ուժը կառավարելու է հինգ տարի։ |