«Խեղկատակությունների շքերթը շարունակվում է». Հայկ Մարտիրոսյան
![]() 189 Հինգշաբթի, 01 հուլիսի, 2021 թ., 13:48 ԱԺԲ անդամ, քաղաքագետ Հայկ Մարտիրոսյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Պետական մակարդակով դավաճանական դեբիլությունը շարունակվում է: Նյու Ջերզի նահանգը ճանաչել է Արցախի անկախությունը: Արցախի, այսպես կոչված, ԱԳՆ-ն էլ ուրախ և հպարտ հայտարարում է այդ մասին: Նախ՝ Նյու Ջրզին թեև մեծ, բայց ընդամենն ամերիկյան նահանգ է, որ որևէ միջազգային գործառույթ չունի: ԱՄՆ որևէ նահանգ ո՛չ միջազգային հարաբերությունների սուբյեկտ է և ո՛չ էլ արտաքին քաղաքականություն վարելու որևէ գործառույթ կամ լիազորություն ունի: Հետևաբար այս ճանաչումն էլ բացի խորհրդանշական լինելուց՝ ոչ մի արժեք չունի: Ապա՝ ո՞ր Արցախի անկախությունն են ճանաչել: Այն, որ մտածում էին, որ եթե կեղծանկախ լինի, ապա Ադրբեջանը չի հարձակվի՞: Այդ Արցախն այլևս չկա: Այն լիովին գտնվում է ռուս-ադրբեջանական օկուպացիայի տակ: Երրորդ՝ դեռ շարունակվում է Արցախն Ադրբեջանի մաս փաստացի ճանաչած լինելու և հետո դրան իբր անկախություն տալու դավաճանական գործընթացը: Արցախը, համաձայն միջազգային փաստաթղթերի և օրենքների՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածք է՝ դեռևս 1920-ից սկսած: Եվ վերջին՝ որքա՞ն ջանք, միջոց և ֆինանս է ծախսել Ամերիկայի հայկական լոբբիստական կազմակերպություններից մեկը, որպեսզի այս ապուշությունն իրականանա: Չէ՞ր ցանկանա արդյոք այդ գումարները ծախսել Հայաստանում, իսկ ժամանակն ու գործի դրված կապերի հսկա շրջանակը՝ ծառայեցնել Հայաստանի շահերին: Խեղկատակությունների շքերթը շարունակվում է: |