«Արդյոք անդրկուլիսային առևտուրը միայն այդ դրվագով է սահմանափակվել». Արման Մելիքյան
Հինգշաբթի, 01 հուլիսի, 2021 թ., 17:00
Արցախի նախկին արտգործնախարար Արման Մելիքյանը ֆեյսբուքյան էջում գրել է. «Ըստ հրապարակ հանված «գաղտնի» ձայնագրության՝ Սերժ Սարգսյանը մերժել էր Արցախի ազատագրված տարածքները հինգ միլիարդ դոլարի դիմաց Ադրբեջանին փոխանցելու Լուկաշենկոյի առաջարկը:
Այդ ձայնագրությունում պարոն Սարգսյանն իր կողմից վեց միլիարդ է առաջարկում Ադրբեջանին՝ այդ տարածքներից հրաժարվելու դիմաց: Հավանաբար հիշյալ ձայնագրությունն ասպարեզ հանվեց, որպեսզի հանրության մոտ այնպիսի մի տեսակետ ձևավորվի, որի համաձայն Սարագսյանի մերժած գումարին Փաշինյանն է համաձայնել ու պայմանավորված պատերազմով հանձնել ինչպես ազատագրված տարածքները, այնպես էլ ԼՂԻՄ երբեմնի տարածքի կեսը՝ Շուշիով ու Հադրութով:
Արդյոք Արցախի տարածքների հանձնմանը վերաբերող անդրկուլիսային առևտուրը միայն այդ դրվագով է սահմանափակվել, թե՞ ունեցել է իր շարունակությունը, որը դեռևս քողազերծված չէ»: