ՀՀ կառավարության հայտարարությունը՝ հայ ռազմագերիների վերադարձի մասին
![]() 215 Շաբաթ, 03 հուլիսի, 2021 թ., 23:32 ՀՀ կառավարությունից հայտնում են. «Այսօր՝ հուլիսի 3-ին, ռուսական կողմի միջնորդությամբ Հայաստան են վերադարձել Ադրբեջանի կողմից գերեվարված 15 հայ գերիներ։ Հայկական կողմը որպես բարի կամքի դրսևորում Ադրբեջանին է փոխանցել Ֆիզուլիի ու Զանգելանի շրջանների ականապատ դաշտերի քարտեզներ: Հայրենիք վերադարձած 15 հայ գերիների անունները՝ ստորև. 1. Հակոբյան Վոլոդյա Վաչագանի - Շիրակի մարզ 2. Ասատրյան Գևորգ Նորայրի - Շիրակի մարզ 3. Գասպարյան Գոռ Վահրամի - Շիրակի մարզ 4. Ենգոյան Սիսակ Գրիշայի - Շիրակի մարզ 5. Կարապետյան Յուրի Տիգրանի - Շիրակի մարզ 6. Մահտեսյան Էդգար Վաչագանի - Շիրակի մարզ 7. Մինասյան Արամ Գառնիկի - Շիրակի մարզ 8. Մինասյան Մկրտիչ Սիմոնի - Շիրակի մարզ 9. Պետրոսյան Ալբերտ Կամոյի - Շիրակի մարզ 10. Պողոսյան Արմեն Եղիազարի - Շիրակի մարզ 11. Սեդրակյան Ռոմիկ Միսակի - Շիրակի մարզ 12. Սեֆիլյան Կամո Կարենի - Շիրակի մարզ 13.Ասլանյան Եղիշ Հովհաննեսի - Շիրակի մարզ 14.Գևորգյան Գրիգոր Գեորգիի - Շիրակի մարզ 15.Մանուկյան Անդրանիկ Տիգրանի - Շիրակի մարզ ՀՀ կառավարությունը շնորհակալություն է հայտնում Ռուսաստանի Դաշնությանը միջնորդական դերակատարման համար»։ |