«ԼՀԿ-ում մի տեսակ խուճապ ա»․ Նարեկ Մանթաշյան
![]() 170 Չորեքշաբթի, 07 հուլիսի, 2021 թ., 16:36 «Հայաստան» դաշինքի պատգամավորի թեկնածու Նարեկ Մանթաշյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «ԼՀԿ-ում մի տեսակ խուճապ ա՝ հանձնարարական են ստացել ՔՊ-ից, որ հարձակվեն «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի վրա... Ու հերթով նախկին «ընդդիմադիր» պատգամավորները մի ապուշ թեզ են առաջ տանում՝ իբրև Քոչարյանին մանդատը պետք է անձեռմխելիության համար... Վերջինը էս հիմարությունn արտաբերել է Գորգիսյանը... Գևո՛րգ ջան, ախր դու կրթված տղա ես, մի հատ կբացատրե՞ս Քոչարյանի ինչի՞ն ա պետք անձեռնմխելիությունը, եթե քրեական հետապնդումը դադարեցվել է, ՍԴ-ն հակասահմանադրական է ճանաչել հոդվածը, իսկ տակի մնացած «սիլվայի գործը» նույնիսկ ծիծաղալու ա... Ապե՛ր, հիշեցման կարգով՝ դուք նիկոլի ընդիմությունն եք, ոչ թե՝ «Հայաստան» դաշինքի... Ձեր ամեն հարցազրույցով դուք հաստատում եք այն ողջամիտ կասկածը, որ դուք նիկոլի գրպանում եք բնակվում...»։ |