«Խաչատուրովին հեռացրեցին, որովհետև նա մի քայլ հետ չէր գնա». Շուշան Պետրոսյան
![]() 251 Ուրբաթ, 09 հուլիսի, 2021 թ., 00:00 «Խաչատուրովին հեռացրեցին, որովհետև նա մի քայլ հետ չէր գնա»,- Մարգարիտ Եսայանի «Ծուռը նստենք» հաղորդման ժամանակ ասաց ՀՀ վաստակավոր արտիստ, ԱԺ նախկին պատգամավոր Շուշան Պետրոսյանը՝ անդրադառնալով բանակն անփորձ սպաներով համալրելու և փորձառու հայրենասեր հրամանատարներին բանակից հեռացնելու թեմային: «Ատելություն են սերմանում, որ հայը հային ատի, ստիպում են, որ մենք՝ լեռնցիներս, ապրենք ամերիկյան ինչ-որ ստանդարտներով: Ավելի շատ խոսվում է գերեվարվածների, քան կռված հերոսների մասին: Գերեվարվածների 2 տեսակ կա, որ զենքը ձեռքին հանձնվում է և որ կռվում է մինչև վերջ»,- ասաց երգչուհին՝ կոչ անելով գերիներին հերոս չանվանել: «Հերոսը Մեղրյանն էր, որ փորձում էր Շահումյանը պահել, Ազգալդյանն էր, Մոնթեն էր, ապրիլյանից, վերջին պատերազմից կային նվիրյալ հերոսներ»,- կարծիք հայտնեց երգչուհին: Առավել մանրամասն՝ տեսանյութում: |