Իշխանությունը շարունակում է իր «ակտիվիստներին» խրախուսելու ճանապարհներ փնտրել. «Փաստ»
Շաբաթ, 10 հուլիսի, 2021 թ., 10:00
«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Հետաքրքիր հետընտրական գործընթացներ են տեղի ունենում իշխանության «շարքերում»։ Նախորդ համարում մենք տեղեկացրել էինք, որ ընտրություններից հետո պետական գերատեսչություններում մի շարք աշխատակիցներ, մյուսների համար անհասկանալի, պարգևատրումներ և այլ հավելավճարներ են ստանում՝ ցուցակներով: Նշել էինք, որ հետաքրքիր «զուգադիպությամբ», խրախուսվում են այն աշխատակիցները, որոնք ակտիվորեն ներգրավված են եղել ՔՊԿ-ի նախընտրական շտաբերի աշխատանքներում:
Մեր տեղեկություններով, իշխանությունները շարունակում են մտածել ընտրությունների ժամանակ իրենց համար շատ ձայն բերած և օր ու գիշեր «վիզ դրած» այն անձանց «շնորհակալություն» հայտնելու և խրախուսելու մասին, ովքեր դեռ ընդգրկված չեն պետական համակարգում: Մեր աղբյուրները փոխանցում են, որ խնդիր է դրված ամեն գնով աշխատանքով ապահովել նրանց։ Այս խնդիրը առավել սուր է դրված մարզերում, ուր, որպես կանոն, աշխատատեղերի խնդիր միշտ եղել է և կա»: