«Ուզում եմ մեկնաբանել երեկվանից սոցցանցերը ողողած նյութերը». գերությունից վերադարձած Էրիկ Խաչատրյան
![]() 391 Հինգշաբթի, 15 հուլիսի, 2021 թ., 14:48 Գերությունից վերադարձած Էրիկ Խաչատրյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «Ուզում եմ մեկնաբանել երեկվանից սոցցանցերը ողողած նյութերը։ Ինչպես գիտեք, ես գրեթե 1 տարի է սոցցանցերի հասանելիություն չեմ ունեցել, բնականաբար, չեմ հետևել ոչ ոքի գործունեությանը, իմ՝ Հայաստան վերադարձից հետո բազմաթիվ մարդիկ օրական նախաձեռնում են ինձ հետ հանդիպումներ, և ես մինչ օրս հանդիպել եմ բոլոր ցանկացողների հետ՝ անկախ նրանց քաղաքական հայացքներից և երբեք չեմ ուսումնասիրել նրանց ով լինելը, մինչ հանդիպումս: Այս հանդիպումն ևս եղել է Ռուստամի նախաձեռնությամբ և դրսից հովանավորողի առաջարկով փորձել են նախաձեռնել օգնություն: Մինչ օրս ես և ընտանիքս ոչ ոքից օգնություն չենք խնդրել և անգամ մեր շրջապատում շատերը տեղյակ չեն, որ մենք բնակվում ենք վարձակալած բնակարանում, իսկ ովքեր ինչ-ինչ հանգամանքներից ելնելով իմացել են այդ մասին՝ ամեն կերպ փորձում են օգնել մեզ սեփական տուն ունենալու համար: Շնորհակալ եմ բոլորին»: |