«Չհաջողեցին նաև «Սահմանադրական դատարան» խեղկատակությունում». Լևոն Շիրինյան
Կիրակի, 18 հուլիսի, 2021 թ., 23:48
Քրիստոնյա-ժողովրդավարական կուսակցության նախագահ, քաղաքագետ Լևոն Շիրինյանի գրառումը. «Մեր խոշոր եղբայրը շտապում է և կաշվից դուրս գալիս Ղարաբաղյան վերջին պատերազմի արդյունքը՝ Հայաստանի ամբողջական անձնատվությունը, որը ձեռք բերեց իր ղոլամների, այն է՝ այսպես կոչված որոշ հայ գեներալների ու բարձրաստիճան զինվորականների օգնությամբ ու գործուն աջակցությամբ, վերջնակետին հասցնել:
Դարավոր ոսոխի օգնությամբ հայ ժողովրդին Սումգայիթից սկսած հետևողականորեն «տեղավորեց» Հայկական Լեռնաշխարհի ընդամենը 30.000 քառ. կմ շրջափակված տարածքում:
Վերջին շրջանում հայկական պետականության դեմ ուղղորդեց հակապետական բոլոր տարրերին՝ գողապետականներից մինչև հինգերորդ շարասյան դեր ստանձնած ստորագույն տարրերին, երկրի ներսից, թե դրսից: Սակայն հայ ժողովրդի գիտակից տարրերի ճնշող մեծամասնության ջանքերով, որը ցուցադրեց անսահման նվիրվածություն պետականության ու նրա ինքնիշխանության հանդեպ, պարբերաբար ձախողվեց:
Ձախողվեց հատկապես «ընտրություններ» օպերացիայում: Ռևանշիստները չկարողացան մեծամասնություն ստեղծել Խորհրդարանում, թեկուզ ձեզ հայտնի դաշինքը չհաղթահարեց սահմանված շեմը, այդուհանդերձ չհաջողեցին նաև «Սահմանադրական դատարան» խեղկատակությունում: Ձախողվում են Արցախի եռաֆազ դավադրությունում, նույնիսկ ռազմագերինեի ողբերգության հակամարդկային օգտագործումով:
Ակնհայտորեն ձախողվում են Հայաստանի միջազգային մեկուսացման ու տնտեսական քայքայման քաղաքականության մեջ:
Փոխարենը նվեր ստացան թուրքական ներկայություն Այսրկովկասում և թալիբներին Աֆղանստանում»: