Կառավարության ձևավորումից հետո կտրուկ փոփոխություններ են լինելու ՊՆ-ում. «Ժողովուրդ»
![]() 661 Չորեքշաբթի, 28 հուլիսի, 2021 թ., 09:48 «Ժողովուրդ» թերթը գրում է. «Ժողովուրդ» օրաթերթի տեղեկություններով՝ Պաշտպանության նախարարությունում ղեկավար կազմի խորհրդակցություն է տեղի ունեցել, որի ժամանակ ասվել է, որ կառավարության վերջնական ձևավորումից հետո մի շարք կտրուկ փոփոխություններ են լինելու ՊՆ-ում, և շատերը հրաժեշտ են տալու իրենց պաշտոններին: Ուշագրավն այն է, որ այդ մասին արդեն հայտարարել է նոր ղեկավար կազմը՝ ի դեմս պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Արշակ Կարապետյանի, որը նախարար կնշանակվի կառավարության վերջնական ձևավորումից հետո: Ու թեև նա դեռ նախարար չի նշանակվել, սակայն այս օրերին նախարարի գործառույթներ է կատարում և բոլոր խորհրդակցությունները անցկացնում է հենց պաշտպանության նախարարի համար նախատեսված աշխատասենյակում: Այսինքն՝ դեռ չնշանակված՝ նախարար է»: Մանրամասները՝ թերթի այսօրվա համարում: |