«Իյա, էսքան հարիֆ եք մեզ տեսե՞լ». Արմեն Ռուստամյան
![]() 309 Հինգշաբթի, 05 օգոստոսի, 2021 թ., 15:48 «Եթե դուք ուզում եք ընտրվի, ավելացրեք էնքան և էս բաներն էլ մի արեք, որ ընտրությունը տեղի ունենա: Դուք ինքներդ եք բացահայտում, որ այնպիսի սխեմայով եք աշխատում, որ իսկապես, բացահայտում է, որ այդ 5 անվավերները դուք եք արել, էն մյուս 1 անվավերը նույնպես դուք եք արել: Ինչո՞ւ, որովհետև ասում եք՝ թողեք մենք կազմակերպենք: Դե լավ էլ կազմակերպում եք, էլի՛: Նենց էլ մի առաջարկ եք գտել, դրանով էլ հիանում եք, հա՞: Ասում եք՝ դուք մի մասնակցեք ընտրությանը, կանգնեք մի կողմ և մենք կգանք, ձեզ կընտրենք: Իյա, էսքան հարիֆ եք մեզ տեսե՞լ: Ձեր առաջարկը վիրավորական է: Էս տեղը թող թափուր մնա, ինչքան ուզում է թող մնա, իսկապես՝ ոչ ոք չի ուզում գա, ըտեղ նստի: Սրո՞ւմ եք, մենք էլ կսրենք, մի օր էլ զբաղվենք էս մանկապարտեզով, է, հետո՞»,- ԱԺ-ում, արձագանքելով ՔՊ-ի առաջարկին, վրդովվեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Ռուստամյանը: |