«Այն պատգամավորը, որը դեմ կքվեարկի Արցախի հարցով հանձնաժողովի ստեղծմանը, չի կարևորում Արցախի խնդիրների լուծումը». Մամիջանյան
![]() 307 Ուրբաթ, 06 օգոստոսի, 2021 թ., 14:12 «Ցանկացած պատգամավոր, որը դեմ կքվեարկի Արցախի հարցերով մշտական հանձնաժողովի ստեղծմանը, չի կարևորում Արցախի խնդիրների մշտական, հետևողական լուծումը։ Հանձնաժողովը ցույց կտա, որ մեր երկիրը կանգնած է մեր հայրենիք Արցախի կողքին և պատրաստ է կիսել մեր հայրենիքի ցավը»։ Այս մասին այսօր ԱԺ-ում ասաց «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Հայկ Մամիջանյանը՝ անդրադառնալով Վլադիմիր Վարդանյանի խոսքին, թե «Տրամաբանական չէ ՀՀ ԱԺ-ում Արցախի հարցով հանձնաժողով ստեղծելը»: Ըստ Մամիջանյանի՝ նոր հանձնաժողովը կկարգավորի Ղարաբաղի հետ հարաբերությունների ամբողջ սպեկտրը ամենօրյա ձևաչափով, այդ թվում՝ նաև բանակցային գործընթացը։ «Բանակցողները պետք է հաշվետու լինեն ժողովրդի ընտրյալներին»,- ասաց պատգամավորը: Նշենք, որ «Պատիվ ունեմ» և «Հայաստան» խմբակցություններն առաջարկում են ԱԺ-ում Արցախի հարցերով հանձնաժողով ստեղծել: