Թիրախում են Վահե Հակոբյանն ու Արմեն Գևորգյանը. ինչ է սպասվում ԱԺ-ում. «Ժողովուրդ»
![]() 300 Երեքշաբթի, 10 օգոստոսի, 2021 թ., 09:24 «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրում է. Ու եթե աշխատանքի այս տեմպերը շարունակվեն, առաջիկա շաբաթը ևս նոր խորհրդարանի համար բուռն է լինելու: Երեկ՝ ողջ օրվա ընթացքում, ընդամենը երկու հանձնաժողովների նախագահի թեկնածուներ են ելույթներ ունեցել և պատասխանել հարցերին. դեռ 10-ը պիտի ներկայացնեն ելույթները, հարցերին պատասխանեն: «Ժողովուրդ» օրաթերթին հայտնի դարձավ իր աղբյուրներից, որ իշխանությունն ամեն ինչ անելու է, որպեսզի անհարմար հարցեր տա «Վերածնվող հայաստան»-ի առաջնորդ Վահե Հակոբյանին, որը առաջադրվել է Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահի պաշտոնում: Հատկապես շեշտը դնելու են նրա ունեցվածքի վրա: Հաջորդ թիրախում Արմեն Գևորգյանն է, որի ունեցվածքից սկսած մինչ պետական ծառայություն մանրադիտակով ուսումնասիրել են: Այսինքն՝ առաջիկա օրերին ևս նախկինի ու ներկայի բախման պակաս չի զգացվի ԱԺ-ում: Ընդդիմությունն էլ իշխանական թեկնածուներին է հարցախեղդ անում»: Մանրաամսները՝ թերթի այսրվա համարում: |