«Աննա Մկրտչյանի և մի շարք այլ պատգամավորների ելույթները լսելիս ինձ մոտ նոստալգիա է առաջանում». Դավիթ Խաժակյան
![]() 326 Չորեքշաբթի, 11 օգոստոսի, 2021 թ., 15:06 Երևանի ավագանու «Լույս» խմբակցության ղեկավար Դավիթ Խաժակյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Աննա Մկրտչյանի և մի շարք այլ պատգամավորների ելույթները լսելիս ինձ մոտ նոստալգիա է առաջանում. հիշում եմ 2017թ․ Երևանի ավագանին, «Երկիր Ծիրանիի» վաղեմի գործընկերներին։ Իրենք էլ ելույթ էին ունենում ոչնչի վերաբերյալ, քաղաքապետին դիմում էին «նիստը վարողը», վարկաբեկում էին մյուս ընդդիմադիրներին և, իհարկե, արժանանում զգուշացումների։ Պարզապես, ի տարբերություն ԵԾ գործընկերների, այսօր Աննա Մկրտչյանն ավելի թույլ գտնվեց և ԱԺ նախագահի հորդորով դուրս եկավ դահլիճից։ ԵԾ անդամներին այդքան հեշտ չէր նիստերի դահլիճից դուրս բերելը․․․ Ի դեպ, նույնն էլ այն ժամանակ ՔՊ գործընկերների մասին․․․ երբ ԵԾ անմակարդակ շոուները խիզախություն էին համարում և քաջալերում»։ Աղբյուրը` Դավիթ Խաժակյան |