«Գիտե՞ք՝ ինչու է նիկոլը ինքնահաստատվում իր դեպուտատների ու պաշտոնյաների հաշվին». Արամ Մանուկյան
![]() 309 Կիրակի, 22 օգոստոսի, 2021 թ., 11:30 Աջափնյակ վարչական շրջանի ղեկավարի նախկին տեղակալ Արամ Մանուկյանը գրում է. «Գիտեք չէ՞, խի ա նիկոլը ինքնահաստատվում իր դեպուտատների ու պաշտոնյաների հաշվին. իր՝ սենյակ մտնելուց դրանց ոտի կանգնել տալը, ծափահարել տալը, իր նկարները շարել տալը աշխատասենյակներու , օդանավակայանում դիմավորումը. բա գնում ա դուրս հանդիպումների, բանի տեղ դնող չկա, դե էն պուծինն էլ երևի ոնց հասնում ստորացնում ա, ալիևի մասին էլ չասեմ ՝ ոնց ուզում բոցվում ու ղժում ա վրեն, բա էսքանից հետո պտի գա ու իրա սաստավի վրա ինքնահաստատվի. ինքնագնահատականը բարձրացնելու խնդիր ունի։ Սրան թվումա որ էդքանը անում ա, մլիցեքին էլ քսի ա տալիս ժողովրդի վրա, դառնում ա իր երազած դիկտատոր ղեկավարը, էն էլ չգիտի, որ էտ իրա արարքները մենակ խնդալ ա տալիս վրեն, հետո էլ մի բան կա՝ խիարը էսօր իր ձեռն ա, բայց վաղն էլ ուրիշի ձեռն ա հայտնվելու՝ ավելի հաստ ու պահանջատեր»: Աղբյուրը` Արամ Մանուկյան |