«Նիկոլ Փաշինյանի հրահանգով հարձակում սկսվեց մեր պատգամավորի նկատմամբ»․ Ա․ Վանեցյան
![]() 220 Երեքշաբթի, 24 օգոստոսի, 2021 թ., 18:42 «Դուք ականատես եղաք, թե ինչպես Նիկոլ Փաշինյանը հրահրեց այս բռնությունները, որովհետև, երբ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը հարց հնչեցրեց, որ անթույլատրելի է նման վարքագիծն Աննա Մկրտչյանի նկատմամբ, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ դեռ շատ մեղմ են արտահայտվել, պետք էր ավելի կոպիտ արձագանք և մեկ հրահանգով հարձակում սկսվեց մեր պատգամավորի նկատմամբ, ով որևէ սխալ բան չէր ասել»,- լրագրողների հետ ճեպազրույցի ընթացքում ասաց «Պատիվ ունեմ» խմբակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը՝ անդրադառնալով ԱԺ նիստերի դահլիճից խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանին դուրս հրավիրելուն: Նա նշեց, որ այս իրավիճակի ամբողջ պատասխանտվությունը կրում են իշխանությունները։ Վանեցյանի խոսքով՝ «իշխանական պատգամավորները լկտի արտահայտություններով փորձում էին ցույց տալ, որ իրենք են իրավիճակի տերը, իրենք են ամեն ինչ որոշում»: Ա․ Վանեցյանը տեղեկացրեց, որ միջադեպի առնչությամբ արդեն դիմել են ոստիկանությանը և հաղորդում են ներկայացրել հանցագործության վերաբերյալ: |