«Բանակից թռած նիկոլականները երբեք չէին լինի ԱԺ-ում, եթե իրենց նախկինում բանակից ազատող չլիներ». Ա. Կիվիրյան
![]() 248 Չորեքշաբթի, 25 օգոստոսի, 2021 թ., 17:54 Վերլուծաբան Արգիշտի Կիվիրյանի գրառումը. «Հիմա ընդդիմադիրների ասածն ինչ ա՞։ Որ փողով ու զանգով բանակից ազատողները ոչ թե դավաճան են այլ հերոսնե՞ր: Ավելի մեծ նվեր Նիկոլին դժվար էր պատկերացնել։ Հիմա գոնե հասկանում եք, թե ինչքան ուզում ա դեմը Նիկոլը լինի, այս ազգը ձեզ չի ընդունում: Քանի որ խախտելով բոլոր տրամաբանական նորմերը, տուրք տալով թայֆայական արժեքներին, պատեհապաշտությանը ու մորթապաշտությանը, փորձում եք արդարացնել և հերոսացել այն, ինչը կատարյալ անընդունելի ա։ Ընդ որում, բանակից թռած նիկոլականները երբեք չէին լինի ոչ միայն Ազգային ժողովում, այլ ընդհանրապես իշխանության մեջ, եթե ժամանակին իրենց նախկինում բանակից ազատող չլիներ։ Իրենք հենց այդ արատավոր անցյալի ծնունդն են, այդ համակարգի արատավոր զավակները, ում ուղղակի հաջողվեց վերցնել իշխանությունը։ Իրոք զավեշտալի է, երբ արատավոր համակարգը ու դրա ծնունդը վերջում «ճշտի բազառ» են սկսում։ Կերեք իրար....»: Աղբյուրը` Արգիշտի Կիվիրյան |