«Ադրբեջանցիները ՀՀ միջպետական ճանապարհը կուզեն՝ կփակեն, կուզեն՝ կբացեն»․ Մարգարիտ Եսայան
Հինգշաբթի, 26 օգոստոսի, 2021 թ., 21:24
ԱԺ նախկին պատգամավոր Մարգարիտ Եսայանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Ադրբեջանցիները ՀՀ միջպետական ճանապարհ են փակում․․․․Ինչո՞ւ, քանզի իրենք մեր երկրի ներսում են, մեր սուվերեն տարածքում, եկել-նստել են և կուզեն՝ կփակեն, կուզեն՝ կբացեն․․․ Տեր-տիրական չկա, որբի գլուխ երկիր ենք․․
ՔՊ-ականնեը նիկոլի սևեռուն հայացքի ներքո գրավել են իշխանությունը և քացիներով, շշերով, խոսափողը անջատելով, փորձում են փակել ընդդիմության բերանը․․․
Ի՞նչու, որովհետև իրենք երկրի ներսում են, եկել նստել և կուզեն կփակեն, կուզեն՝ կհարվածեն՝ քացով․․․։
Հիմա, հարց․ ո՞վ կհաղթի՝ ընդդիմությու՞նը, թե՞ ադրբեջանցին․․․․ Ընդդիմությունն այլընտրանք այլևս չունի, համայն հայ ժողովուրդն այլընտրանք չունի, պարտավոր է այս հարցը մեկընդմիշտ լուծել և ադրբեջանցուն ռադ անել՝ ․․և երկրի ներսից ու Շուռնուխի տակից․․․ Սա նույն կինոյի հերթական սերիան է՝ բոլոլան նիկոլը աշակերտական ժրաջանությամբ ստեղծում է, որ կատարվի այն, ինչ չկարողացան իրականացնել 94-ին և 2008-ին․․․․»։