«Կարծում եմ՝ հոկտեմբերի 17-ի ընտրություններից հետո նոր միայն Առուշանյանն ազատ կարձակվի»․ Հոխիկյան
![]() 444 Հինգշաբթի, 02 սեպտեմբերի, 2021 թ., 17:00 «Սյունիքն այն եզակի մարզերից է, որտեղ քաղաքական ընդդիմություն կա իշխանության նկատմամբ։ Ձերբակալվել են բացառապես ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող ղեկավարները»,- այսօր՝ մամուլի ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով Գորիսի քաղաքապետ Առուշ Առուշանյանի կալանավորման հանգամանքին, հայտարարեց լրագրող Նաիրի Հոխիկյանը։ «Առուշ Առուշանյանին և մյուս քաղաքապետերին ձերբակալելուց հետո որոշում կայացվեց, որ հոկտեմբերի 17-ին տեղի է ունենալու ավագանու արտահերթ ընտրություն՝ այդ թվում և Գորիսում։ Կարծում եմ, որ Առուշ Առուշանյանի և Մենուա Հովսեփյանի մեկուսացումը պայմանավորված է նրանով, որ Առուշը և կողքի ընդդիմադիր հայացքներ ունեցող քաղաքապետերը չկարողանան մասնակցել նախընտրական քարոզչությանը, թեկնածություն դնել»,- նկատեց Հոխիկյանը։ Նրա համոզմամբ Առուշանյանն ազատ կարձակվի միայն հոկտեմբերի 17-ից հետո։ |