«Ավարտին է մոտենում «Ռուսական կայսրություն» կոչվող մի ամբողջ պատմական դարաշրջան». Վահե Գասպարյան
Երկուշաբթի, 06 սեպտեմբերի, 2021 թ., 21:34
Ազգային ժողովրդավարական բևեռի խորհրդի անդամ Վահե Գասպարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Վլադիմիր Պուտինի ԽՍՀՄ (Ռուսական կայսրության) վերականգնման ցնորքը շուտով կտապալվի:
Ռուսական կայսրություն կոչված այս չարիքը, որը դարեր շարունակ պատճառ է հանդիսացել հարևան ժողովուրդների տառապանքների, շուտով կկանգնի պատմության դաժան դատաստանի առջև:
Ավարտին է մոտենում «Ռուսական կայսրություն» կոչվող մի ամբողջ պատմական դարաշրջան։ Չարիքի այս կայսրությունն ավարտում է իր սև առաքելությունը Հարավային Կովկասում։
Այն հեռանալու է՝ մեր տարածաշրջանի ժողովուրդների հիշողության մեջ դեռ երկար տարիներ թողնելով մռայլ հուշեր, անեծքի և ատելության զգացմունք։
Քաղաքակիրթ աշխարհի հզորներն այլևս մտադիր չեն հանդուրժել Ռուսական կայսրության միջնադարյան ժամանակներին բնորոշ վարքը։
ԱՄՆ և դաշնակիցները վերջնագիր են ներկայացրել պուտինյան ռեժիմին և այն շուտով կավարտվի։ Պուտինյան հանցավոր ռեժիմը տապալվելու է և կանգնելու է պատմության դատաստանի առջև:
Ռուս-թուրք-ադրբեջանական վերջին և հուսահատ քայլերը նպատակ ունեն մեզ՝ հայերիս, ստիպել ստորագրել, այսպես կոչված, «խաղաղության պայմանագրի» տակ, որը կօրինականացնի իրենց սանձազերծած բարբարոսական 44-օրյա պատերազմի արդյունքները։
Դա լինելու է Հայ ժողովրդի համբերության բաժակի վերջին կաթիլը:
Հայ ժողովրդի ցասումը ցունամիի պես կսրբի երկրի ներքին թշնամիներին և Հայաստանը կբռնի ապագաղութացման, ազգային պետության վերածննդի և կայուն զարգացման բաղձալի ճանապարհը:
Նախկին կրեմլահպատակ ռեժիմների այն գործակալները, որոնք դեռ սա չեն գիտակցել, լավ կլիներ անեն դա քանի դեռ ուշ չէ, իսկ ովքեր պատրաստ չեն գիտակցել սեփական սխալները և ապաշխարել, շատ շուտով կկանգնեն Հայ ժողովրդի (Հայկական Նյուրնբերգի) դատաստանի առջև»: