Արցախի հարցերով հանձնաժողով ստեղծելու նախագիծը չընդունվեց
![]() 240 Ուրբաթ, 10 սեպտեմբերի, 2021 թ., 13:54 Ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցությունն առաջարկում է ԱԺ-ում ստեղծել Արցախի հարցով մշտական հանձնաժողով։ Իշխող խմբակցությունը, սակայն, դեմ արտահայտվեց՝ հիշեցնելով ՀՀ-ի և Արցախի միջև արդեն իսկ գործող միջխորհրդարանական հանձնաժողովի մասին։ Նախագիծը հանձնաժողովի նիստում ներկայացրեց «Հայաստան» խմբակցությունից Աղվան Վարդանյանը: Հանձնաժողովի նախագահ, հարակից զեկուցող Վլադիմիր Վարդանյանը շեշտեց, որ ԱԺ-ում գործող բոլոր հանձնաժողովներն իրենց իրավասության ոլորտներում զբաղվում են Արցախի հարցով․ «Այո՛, մենք համարում ենք, որ Արցախյան հակամարտությունը և Արցախյան հիմնահարցը փակ չեն, քանի որ կա միջազգայնորեն ճանաչված ձևաչափ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի շրջանակներում աշխատանքները պետք է տարվեն այնքան ժամանակ, մինչև այդ հարցի քաղաքական լուծումը տեղի չունենա»,- նշեց նա: Այսպիսով, Արցախի հարցերի հանձնաժողով ունենալու նախագիծը չընդունվեց․ ՔՊ-ական 7 պատգամավոր ձեռնպահ քվեարկեց, ընդդիմադիր 4 պատգամավոր՝ կողմ։ |