«Անկախությունն առավելագույն արդյունավետությամբ իրացնելու կարողության խնդիր ունենք». Հակոբ Բադալյան
![]() 271 Շաբաթ, 11 սեպտեմբերի, 2021 թ., 18:20 Քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Անկախության տոնի շուրջ աղմուկի առնչությամբ ամենաանհեթեթ հարցադրումը, թերևս, հետևյալն է. «կարծում եք՝ մենք անկա՞խ ենք»: Իհարկե, մարդիկ կան տառապում են հասարակաքաղաքական սադոմազոխիզմով, բայց, այո, պատկերացրեք, մենք անկախ ենք: Եվ եղել ենք այդպիսին նունիսկ 1991-ի սեպտեմբերի 21-ից առաջ, որովետև 21-ը հենդ դրա արդյունքն էր: Անկախ ենք, առաջին հերթին, որովհետև Անկախ պետականությունն իրավունք է, գիտակցական և հոգևոր նպատակ, ոչ թե՝ օնլայն ռեժիմ: Եվ ավելին, գուցե հնչի տարօրինակ, բայց մեր պետության շուրջ եղած մարտահրավերներն ու սպառնալիքներն են նաև հենց մեր Անկախության վկայություն, այլապես ում էինք մենք պետք լինելու: Զբաղվե՛ք հասարակաքաղաքական սադոմազոխիզմով և ինքնահաստատվե՛ք Անկախության դաշտից հնարավորինս հեռու: Մենք ունենք ոչ թե Անկախության, այլ Անկախությունն առավելագույն արդյունավետությամբ իրացնելու կարողության խնդիր»: Աղբյուրը` Հակոբ Բադալյան |