«Նիկոլական սուտն էլ սպառվելու հատկություն ունի». Կարեն Ավագյան
![]() 251 Ուրբաթ, 29 հոկտեմբերի, 2021 թ., 16:48 ՀՀԿ-ական նախկին պատգամավոր Կարեն Ավագյանը գրում է. «Քաղաքական, այսպես ասած, ամենասուր կետը ցույց տվեց, որ ⁃ նիկոլական սուտն էլ սպառվելու հատկություն ունի, ⁃ նիկոլական մանիպուլյացիան պակասեցրել է ազդեցությունը, ⁃ նիկոլական ղժղժոցը հասարակության մոտ միայն ալիք փոխելու ցանկություն է արթնացնում: Սա հասարակության արձագանքն է: Իսկ սրանց խորհրդարանական բովանդակությունը հիշատակման արժանի է միայն վերջիններիս դատարակությունը ևս մեկ անգամ ի ցույց դնելու համար: Դե եթե նիկոլը կրութություն չունեցող, կեղծ դիպլոմով «վարչապետ» է, ոնց կարող են սրանց համայնքի ղեկավարները բարձրագույնով լինել: Դրա համար երեկ իրենց ուսապարկերն այդ հարցը կարգավորեցին: Կարգավորեցին նաև սեփական ֆեյքերի լսարանների մեծացումը: Մնացածն ինչպես միշտ: Ընդդիմադիրների հետ դավաճանի հարցուպատասխանն ինքնախոստովանական ցուցմունքի հատորներ, որոնք շատ կարևոր են լինելու պետական դավաճանության համալիր բացահայտման համար»: Աղբյուրը` Կարեն Ավագյան |