Արարատի մարզում ՔՊ-ականներն իրար «միս են ուտում». «Հրապարակ»
![]() 545 Երեքշաբթի, 02 նոյեմբերի, 2021 թ., 09:30 «Հրապարակ»-ը գրում է. «ՔՊ-ականների ջրերը մի առվով չեն հոսում ոչ միայն Երևանում, այլև՝ մարզերում: Տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրությունները կռիվ են գցել իշխանությունների «տանը», ամենուրեք իշխող «Քաղպայմանագրի» անդամները բաժանվել են հակամարտող թիմերի՝ չեն կարողանում ընդհանուր հայտարարի գալ թեկնածուների հարցում: Լարված իրավիճակ է Արարատի մարզում, որտեղ, կարելի է ասել, թշնամական հարաբերություններ են ձևավորվել նախկին ու ներկա մարզպետների՝ Գարիկ Սարգսյանի ու Ռազմիկ Թևոնյանի միջև: Նրանք մեկը մյուսից առաջ ընկնելով՝ իրար վրա «գործ են տալիս» իրավապահներին: Այդ գործերը, հավանաբար, կկոծկվեն ամենավերին մակարդակներով, քանի որ երկուսն էլ Փաշինյանի թիմակիցներն են, իսկ Փաշինյանը չի ցանկանա կորցնել նրանցից որևէ մեկին՝ նոսրացնելով առանց այն էլ օր-օրի նոսրացող թիմակիցների շարքերը: Այդ գործերը կբացվեն միայն ՔՊ-ականների՝ իշխանությունից հեռանալուց հետո»: Մանրամասները՝ թերթի համարում: