«Երբ ավագանու անդամ էիք, սուսուփուս գալիս, քվեարկում էիք». Հարությունյանը՝ Մկրտչյանին
![]() 184 Չորեքշաբթի, 03 նոյեմբերի, 2021 թ., 11:18 «Խիստ զավեշտալի է էն մարդկանցից լսել օլիգարխների մասին հիշատակումներ, ում պատգամավորական ֆրակցիայում առնվազն մի քանի քրեաօլիգարխի ներկայությունն արդեն իսկ հաստատված փաստ է: Ձեր տոնայնությունցի զգացվում է մոտավորապես հետևյալը՝ ինչ ուզել ենք՝ գրել ենք, ոնց ուզելու ենք՝ ծախսելու ենք և այլն»,- դիմելով վարչապետի աշխատակազմի ղեկավար Արայիկ Հարությունյանին՝ ասաց ընդդիմադիր խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը: «Տիկի՛ն Մկրտչյան, ի տարբերություն ձեզ, ես պատրաստի տեքստերով չեմ եկել: Երբ ավագանու անդամ էիք, սուսուփուս գալիս էիք, քվեարկում պատրաստի տեքստերի համար, որևէ ձայն չէիք հանում, հիմա՝ քաղաքական նպատակահարմարությունից ելնելով, պատրաստի տեքստերով գալիս եք քննարկման»,- արձագանքեց Հարությունյանը: Հիշեցնենք՝ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստերում բյուջետային քննարկումներ են: |