«Մոլի հակառուսական Ալեն «ակտիվիստը» այժմ տեղավորվել է Պուտինի հաստ աղիքում». Գագիկ Համբարյան
![]() 662 Չորեքշաբթի, 03 նոյեմբերի, 2021 թ., 23:30 Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է․ «2014 թ-ի մարտի 28-ին ԱԺ ներկայիս նախագահ Ալենը գրառում էր կատարել և կրկին ի ցույց դրել իր կենդանական հակառուսականությունը... Բայց կյանքում հաճախ է գործում բումերանգի օրենքը և Ալենն անտեսել էր, ինչպես ասում են՝ «շատ մի սիրիր, ատել կա, շատ մի ատիր, սիրել կա» հայտնի ժողովրդական ասացվածքը... Գործը հասել էր նրան, որ իր գրառման մեջ Ալենը, մոռանալով բարևարքության կանոններն, անցել էր փողոցային բառապաշարին և Ղրիմի և Արցախի հարցերն իրար նմանացնողներին մեղադրել էր «մինչև ականջների ծայրը ռուսների ոռը մտնելու մեջ»... ![]() Աղբյուրը` Գագիկ Համբարյան |
![https://www.facebook.com/gagik.hambaryan.71/posts/1004641543714191?__cft__[0]=AZUe_7lAk1ilHTuVF-KstUNeUWjkbmbt_fJ43fYbxQAqnSF1WYfeeTsOUecDEx73Haw_MTfRP7-_gW9KJjla86vH_Nj46_kYhf1kgCUbIJgWLAKm9GHGJKUsKriLeGErTNg&__tn__=%2CO*F](https://mamul.am/images/photos/211103/7-tari-araj-moli-hakarusakan-a-na224475.1.jpg)