«Կառավարությունն ամեն ինչ անում է մարդկանց զանգվածային բնաջնջման համար». Էդգար Ղազարյան
Ուրբաթ, 05 նոյեմբերի, 2021 թ., 00:36
ՍԴ աշխատակազմի նախկին ղեկավար Էդգար Ղազարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Կառավարությունն ամեն ինչ անում է հիվանդության տարածման և մարդկանց զանգվածային բնաջնջման համար:
Նույն օրվա ընթացքում նույն կառավարության երկու տարբեր անդամներ ասում են հետևյալը․ ՀՀ առողջապահության նախարարն ասում է, որ արձակուրդների երկարացումը, բուհերի առցանց ուսուցման անցնելը որոշակի դրական միտումներ է ցույց տվել, նկատելի է հիվանդացության առումով նվազում, ինչը կարձանագրվի հաջորդ շաբաթվա թվերում, իսկ ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարը հայտնում, որ արձակուրդները չեն երկարաձգվի և երկուշաբթի օրվանից կվերականգնվեն առկա ուսուցմամբ պարապմունքները։ Նման իրավիճակում ուրիշ ի՞նչ այլ հետևություն է հնարավոր անել, քան այն, որ այս կառավարությունը դիտավորյալ ամեն ինչ անում հիվանդության տարածման և մարդկանց զանգվածային բնաջնջման համար։ Բավական չէ, որ չեն իրականացվում ոչ մի էական կարանտինային միջոցառումներ, միաժամանակ վերացնում են այն միջոցառումները, որոնք թեկուզ փոքր դրական արդյունքներ են տալիս»։